"Soft Skills" jeb personiskās īpašības

Lai gan darba pieredze un ar to saistītas prasmes ir obligātas daudzām amata pozīcijām, arī ”Soft skills” jeb personības iezīmes / prasmes bieži vien ir svarīgs faktors. “Soft skills’’ var norādīt uz to kā darbinieki pilda savus pienākumus, kā viņi veido attiecības ar kolēģiem un par viņu lomu uzņēmuma attīstībā. Šīs prasmes bieži vien var kandidātu izcelt starp citiem kandidātiem un kompensēt kādu profesionālo prasmju trūkumu.

Kas ir “soft skills”?

Tās ir prasmes, kas ir saistītas ar emocionālo inteliģenci un šo terminu bieži izmanto darba devēji, HR komandas un personāla atlases speciālisti, lai aprakstītu kandidāta personiskās īpašības vai prasmes. Atšķirībā no “hard skills’’, kas tiek iegūtas izglītības iestādēs, apmācībās un kvalifikācijas iegūšanas procesā, personības iezīmes var būt grūti definēt un izmērīt. Pēc būtības, tās ir prasmes, kas raksturo tavas spējas mijiedarboties ar apkārtējo vidi, dažādām situācijām un apstākļiem. Zemāk apskati dažus “soft skills’’ piemērus:

Komunikācijas prasmes- spēja prasmīgi un profesionāli komunicēt, ņemot vērā apkārt esošos apstākļus. Proti pielāgot komunikācijas stilu un toni tā, lai tas būtu atbilstošs auditorijai.

Atbildība un uzticamība- savu spēju apzināšanās ir ļoti svarīga prasme. Mēs visi pieļaujam kļūdas, bet atbildības uzņemšanās par savu darbu un pieļautajām kļūdām liecina par spēju mācīties no tām un gūt panākumus nākotnē. Tas dod Tev iespēju novērst šo kļūdu atkārtošanos.

Pozitīva attieksme - darba vide dažkārt var kļūt saspringta, un vienmēr var parādīties problēmas, kas jāatrisina. Pozitīva attieksme padara darba vietu par daudz patīkamāku vidi, kurā darboties. Kā arī, tā paver plašāku saziņas iespēju loku, jo tu izskaties patīkamāks un pieejamāks. Darba devējiem patīk optimistiski noskaņoti kandidāti. 

Pašmotivācija - ir ļoti svarīgi, lai darbinieki varētu veikt savus pienākumus bez uzraudzības. Spēja veikt uzdevumus, proaktīvi organizēt savu darbu un nodefinēt  prioritātes norāda uz to, ka esi uzticams un apņēmīgs.

Elastīgums - vēlme un spēja būt elastīgam ir brīnišķīga rakstura iezīme. Tas, ka esi atvērts un vēlies uzņemties jaunus uzdevumus un apgūt jaunas prasmes, parāda darba devējam to, ka vēlies augt un darboties ārpus savas komforta zonas.

Vai šīs prasmes var apgūt?

Tehniski runājot, “soft skills’’ nav “prasmes” šī vārda tiešākajā nozīmē. “Prasme” ir definēta kā spēja kaut ko darīt labi jeb tavas attīstītās spējas. Šīs personības iezīmes var attīstīt nevis iemācīt. Vispirms Tev ir jānosaka prasmes, kas Tev jau ir, un jāapzinās savas vājās vietas. Šajā gadījumā, Tu vari lūgt palīdzību draugiem, ģimenes locekļiem un kolēģiem. Atceries – Tev ir jābūt atvērtam attiecībā uz atsauksmēm un iespējamo kritiku (vēl viena personiskās īpašības prasme pie kuras var piestrādāt!). Kad esi sapratis pie kā ir vairāk jāpiestrādā- vari atrast grāmatas, kursus vai pat praktiskas nodarbības, lai palīdzētu attīstīt šīs spējas.

Kādēļ darba devējam šīs prasmes ir svarīgas?

Šīs prasmes ļauj darba devējam vairāk izprast to kāda būtu Tava ietekme uz darba vidi un dažādām situācijām. Nepieciešamā kvalifikācija un pieredze ir tikai daļa no prasībām darba tirgū. Spēja komunicēt ar dažādiem cilvēkiem, uzņemties atbildību, būt pozitīvam, punktuālam un sniegt ieguldījumu kompānijas attīstībā un vidē ir ļoti vērtīga sastāvdaļa.

Iesakām apzināties savas stiprākās un vājākās personības iezīmes / prasmes, lai zinātu savus trumpjus un vājās vietas!

Ja Tev ir nepieciešama mūsu speciālistu palīdzība vai ieteikumi profesionālajā jomā- sazinies ar mums! Vairāk informācijas par mūsu pakalpojumiem vari apskatīt šeit

« Visi jaunumi