Jaunā darbinieka ievadīšana uzņēmumā

Jaunā darbinieka ievadīšana uzņēmumā un darba pienākumos jeb ON-BOARDING

Lielai daļai cilvēku jauna darba vieta vai uzņēmums var radīt satraukumu, tādēļ darbā ievadīšana ir ļoti būtisks solis, kas var veicināt lielāku motivāciju un iesaisti darboties nākotnē. Diemžēl gan Latvijā, gan pasaulē labi organizēta darbā ievadīšana ir reti sastopama un nenovērtēta kā process.

Darbā ievadīšana nav tikai process, kur tiek izstāstīts par uzņēmuma politiku, noteikumiem un kur tiek iepazīstināta pārējā komanda ar jauno kolēģi. Slikti novadīts ievadīšanas process var (1) palielināt darbinieku mainību, (2) samazināt darbinieku lojalitāti un iesaisti; (3) vairot nesasniegtos mērķus. Toties labi novadīts “onboarding” (1) uzlabo darbinieku noturēšanu; (2) veido pozitīvu darbinieku pieredzi uzņēmumā; (3) vecina darbinieku iesaisti; (4) uzlabo darbinieku performanci.

10 veidi kā būtiski uzlabot darbā ievadīšanas procesu, veicot jauno darbinieku motivāciju:

1. Esi kontaktā ar jauno kolēģi starp piedāvājuma izteikšanu un darbā uzsākšanas datumu.

Darbā ievadīšanas process sākas no brīža, kad kandidāts apstiprina darba piedāvājumu. Uzturi regulāru kontaktu, ja darba uzsākšana ir pēc mēneša, nedaudz ieskicē jau par sagaidāmo un atbildi uz jautājumiem, ja tādi ir radušies.

2. Informē kāds būs darbā ievadīšanas process.

Lai jaunais kolēģis būtu iesaistīts un ieinteresēts, ir svarīgi jau no paša sākuma būt caurspīdīgiem un atklātiem, tādēļ noteikti padalies par sagaidāmo. Ja ir iespējams, tad  personalizē ievadīšanas procesu, lai ir personīga attieksme. 

3. Laicīgi noorganizē nepieciešamo aprīkojumu un palīdzi pirmajā dienā “iekārtoties”.

Pirmā diena darbā nevar sākties pārāk labi, ja nav jaunajam darbiniekam visa nepieciešamā tehnika, e-pasts un pieeja sistēmām. Lai viss notiktu raiti un bez problēmām – sagatavo visu jau laicīgi un pārliecinies, ka viss strādā. Kā arī pirmajā dienā izrādi biroju, pastāsti, kur ir iespējams doties pusdienās, kur atrodas stāvvieta un kur var novietot riteni. Atceries, ka jaunajam darbiniekam tas viss ir jauns!

4. Noorganizē 1:1 tikšanos ar tiešo vadītāju.

Jaunajam kolēģiem ir ļoti svarīgi, lai ir noorganizēta 1:1 tikšanās ar tiešo vadītāju, lai varētu izrunāt mērķus, sagaidāmo, bažas, kā arī iepazīties jau arī nedaudz vairāk personiskā līmenī.

5. Iepazīstini ar pārējo komandu.

Lieta bez kā nevar iztikt darbā ievadīšanas procesā ir iepazīšanās ar komandu. Ja strādājat attālināti, noteikti vari noorganizēt 10 minūšu video sarunu ar visu komandu, bet, ja organizācija ir lielāka, vari visiem izsūtīt e-pastu ar informāciju par jauno kolēģi.

6. Piesaisti mentoru.

Viena no labākajā lietām, kas var palīdzēt jaunajam darbiniekam pēc iespējas labāk iejusties, ir mentora piesaistīšana. Mentors ir kāda persona no kolektīva pie kura jaunais darbinieks var vērsties pēc padoma, ar jautājumiem un kurš sniedz atbalstu. Vislabāk ir vērsties pie darbiniekiem ar jautājumu kurš vēlas būt mentors labprātīgi un tad “savienot” cilvēkus, skatoties pēc personībām, vienādiem enerģijas līmeņiem un hobijiem.

7. Izstāsti par uzņēmuma kultūru.

Būtiski ir iepazīstināt arī sīkumos par uzņēmumu, uzņēmuma kultūru, pasākumiem, darbinieku labumiem, kā arī tradīcijām un citu informāciju.

8. Nosaki mērķus pirmajām nedēļām.

Nosakot konkrētus mērķus, jaunajam darbiniekam būtu kāda struktūra un jau konkrēti uzdevumi, kas palīdzēs ātrāk iejusties jaunajā darba vietā. Pēc kādām 3 vai 4 nedēļām noorganizē īso tikšanos, lai saprastu vai noteiktie mērķi ir sasniegti un kā ir veicies to izpildē.

9. Regulāri komunicē ar jauno kolēģi.

Darbā ievadīšanas procesam nav jābeidzas uzreiz dažas nedēļas pēc jaunā darbinieka pirmās darba dienas. Regulāri komunicē ar kolēģi, kas sniegs iespēju novērtēt vai nav kādi izaicinājumi, nesaprašanās un tā būs iespēja arī atbalstīt kolēģi, ja ir radušās kāda grūtības.

10. Uzzini atgriezenisko saiti par darbā ievadīšanas procesu.

Veiksmīgu darbā ievadīšanas procesu nevar izveidot vienas nakts laikā. Šis ir process, ko visu laiku ir nepieciešams pilnveidot, tādēļ ir ļoti būtiski uzzināt no darbiniekiem kas šajā procesā ir labs un kas ne tik labs. Tas sniegs iespēju kļūt aizvien labākiem!

 

Tad, kad darbā ievadīšanas process ir veiksmīgs, darbinieki ir sajūsmā par savu jauno darba vietu, ir motivēti strādāt un priecīgi par savu jauno komandu! Lai izdodas pilnveidot darbā ievadīšanas procesu!

Ja Tev ir nepieciešama mūsu palīdzība vai ieteikumi kā uzlabot darbā ievadīšanas procesu - sazinies ar mums!

« Visi jaunumi